trwa wczytywanie...

Chcesz wydrukować katalog? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

2023-08-30

Katalogi to sposób na skuteczną reklamę. Sprawdź, jaki rodzaj oprawy, papieru i uszlachetnienia wybrać, by wydruki były trwałe i estetyczne. Poznaj wskazówki przygotowane przez drukarnię z Krakowa.

W poszukiwaniu sposobu na skuteczne wypromowanie firmy stawiasz na drukowane katalogi? Doskonały wybór! Zyskasz nie tylko wygodny nośnik danych, ale także skuteczne narzędzie marketingowe. Aby osiągnąć sukces, weź pod uwagę kilka kluczowych kwestii, które przedstawimy w poniższym artykule. Dzięki temu wszystkie materiały, których wydruk wykona nasza tania drukarnia w Krakowie, zmienią się w efektywny i przyciągający uwagę klientów katalog.

Oprawa do katalogów. Szyta czy klejona?

Pierwszą kwestią, nad którą należy się zastanowić, jest sposób łączenia stron. W drukarni możesz zlecić jedną z dwóch głównych opcji. Poznaj ich wady i zalety.

  1. Oprawa szyta- czyli strony łączone za pomocą zszywek. Zaletą tej metody jest duża wytrzymałość gotowych broszur. Dzięki temu są odporne na zniszczenia i można je długo użytkować. Ich przeglądanie jest wygodne, zwłaszcza że można je rozłożyć nawet na płasko. W dodatku koszt ich wyprodukowania jest niski. Niestety ten rodzaj oprawy można stosować jedynie do złączenia maksymalnie kilkudziesięciu stron.
  2. Oprawa klejona - strony są sklejone na wysokości grzbietu. Katalog wygląda dzięki temu estetycznie i profesjonalnie. Korzystając z tej metody, można połączyć dużo większą liczbę stron niż w przypadku oprawy szytej. Efekt może być jednak nieco mniej trwały. Ta technika nie jest również tak tania, jak alternatywa wykorzystująca metalowe zszywki.

Niektórzy klienci drukarni uważają, że oprawa klejona wygląda bardziej reprezentacyjnie, jednak jest to wyłącznie kwestia gustu. Obie techniki doskonale sprawdzają się w przypadku różnych materiałów.

Wybór rodzaju papieru do druku

Kolejnym ważnym aspektem zlecenia drukarni wykonania katalogów jest wybór rodzaju papieru. To decyzja, która wpłynie na ostateczny wygląd i jakość. Dlatego należy wybrać rozważnie, a jest z czego wybierać. Najczęściej stosuje się tani papier offsetowy, a także kredowy, który występuje w wersji:

  • matowej - jego specyfika sprawia, że wydrukowany tekst jest bardziej czytelny;
  • błyszczącej - podkreśla kolory oraz pozwala uzyskać wrażenie ostrości. Dobrze sprawdza się przy dużej ilości zdjęć i grafik.

W związku z powyższym wybór właściwej opcji jest uzależniony od rodzaju drukowanych materiałów.

Kolejną kwestią, nad którą należy się zastanowić, jest gramatura. Nadruki nie mogą przebijać na kolejne strony katalogu. Jednak ważne jest również, by skończone dzieło nie było zbyt ciężkie, co mogłoby nastąpić po zastosowaniu nieodpowiedniego rodzaju produktu. Warto także pamiętać o tym, że okładka powinna mieć większą gramaturę niż wnętrze. Klienci naszej drukarni w Krakowie mogą wybierać papier kredowy o gramaturze od 135 g/m2 do 350 g/m2 oraz offsetowy 90 g/m2. Standardowe katalogi można zamówić w formacie od A6 do A4.

katalogi

Warianty uszlachetnienia

Katalog powinien się wyróżniać i przyciągać uwagę klientów. Warto w tym celu zastosować jeden z rodzajów uszlachetniania druku. Te dodatkowe elementy to tani sposób na dodanie prestiżu i elegancji. W naszej drukarni do najbardziej popularnych wariantów należy:

  • lakierowanie - dzięki lakierowaniu strony nabierają połysku i bardziej atrakcyjnego wyglądu. Lakier offsetowy rozprowadza się równomiernie na całej powierzchni kartki. Jest to tania opcja w porównaniu do lakieru wybiórczego UV, który jednak pozwala na osiągnięcie lepszego efektu wizualnego i większego połysku. Poza tym można nakładać go precyzyjnie, jedynie na wybrane fragmenty strony;
  • foliowanie folią błyszczącą lub matową - jej cienką warstwę nakłada się np. na okładkę katalogu.

Uszlachetnianie to nie tylko sposób, by podnieść estetykę wydrukowanych w drukarni materiałów. Zwiększają również odporność na uszkodzenia, zabezpieczają farbę przed utratą właściwości, a także zwiększają sztywność papieru.

Masz więcej pytań? Zgłoś się do nas!

Tworzenie katalogu to proces, który wymaga zwrócenia uwagi na wiele szczegółów. Odpowiednie dopasowanie ich do potrzeb pozwala uzyskać satysfakcjonujący efekt. Nasza tania drukarnia z zaangażowaniem obsługuje klientów w Krakowie. Specjaliści z przyjemnością doradzają i odpowiadają na każdą wątpliwość. Skontaktuj się z nami, a znajdziesz konkretne rozwiązanie i sposób na promowanie swojej firmy!